Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitie intracomunitare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitie intracomunitare

Am o intrebare: am o soc care achizitioneaza "produse" din hartie gen prosoape, hartie igienica. Aceasta societate incheie la randul ei contracte cu alte soc din tara prin care le livreaza, lunar,necesarul de produse de acest fel. Produsele se livreaza pe baza de aviz. Ce acte se intocmesc? NIR, bon consum si in cat timp tbfacuta factura finala?
Va multumesc anticipat
georgealex, utilizator
termenul de facturare este pana pe 15 ale luni urmatoare .
Cum a spus si fanica factura trebuie emisa pana in a 15 a zi a lunii urmatoare:
Cod Fiscal
ART. 155
Facturarea
(1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) şi (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă

Se face receptie si descarcare gestiune in baza avizului/facturii.