Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat

Într-un caz penal,dupa pronuntare,in cazul in care se da sentinta cu inchisoare,în câte zile se da mandatul pentru incarcerare(sau cu s-o fi numind)
Multumesc
in aceeasi zi in care hotararea ramane definitiva si irevocabila
avocat Cristina Popescu
mandatul va fi emis imediat cand hotararea devine definitiva si irevocabila.
daca este prima instanta cea care da sentinta ,precum si daca este instanta de apel atunci mandatul se emite la 10 zile de la luarea la cunostinta de catre inculpat a sentintei.
in cazul in care e decizia instantei de recur atunci ramane definitiv de la pronuntarea deciziei insa mai trece o zi doua pana ajunge dosaru de la instanta de recurs pana la instanta de fond care emite mandatul si-l inainteaza politiei pentru a-l pune in executare.