avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce taxe trebuie platite in cazul unei Intreprinderi ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce taxe trebuie platite in cazul unei Intreprinderi Individuale?

Buna ziua la toata lume,

Sunt programator si vreau sa infiintez o II si sa facturez in Franta o data pe luna.
Pe langa asta nu voi fi angajat la nici o alta firma.

Mar interesa cat mi-ar ramane in mana daca as factura 8000 RON in fiecare luna.
As multumi foarte tare daca cineva ar facea un calcul ca sa vad toate taxele, inclusiv CAS, CASS,..
Cel mai recent răspuns: ContSters160319 , utilizator 20:10, 8 Octombrie 2010
Trebuie platit: impozit 16% = 1280 lei si CASS 6,5% = 520 lei.

De asemenea trebuie facut un contract cu Casa de Pensii, dar nu se face pe venitul realizat efectiv ci pe cat vreti.

Pt. Iulian:
Multumesc pt raspuns.
Si inca o intrebare.
Aici pe forum am observat ca uni mai vorbesc despre un CAS 31.3%. Si sincer sa fiu ma speriat proportia... Puteti sa-mi spuneti cum s-ar aplica aceasta 31.3% daca-i cazul?
programatorcalumea a scris:

Pt. Iulian:
Multumesc pt raspuns.
Si inca o intrebare.
Aici pe forum am observat ca uni mai vorbesc despre un CAS 31.3%. Si sincer sa fiu ma speriat proportia... Puteti sa-mi spuneti cum s-ar aplica aceasta 31.3% daca-i cazul?


Simplu.
CAS inseamna "contributie de asigurari sociale", adica pensie.
31.3% se compune din:
-10.5% contributie platita direct de angajat
-20.8% contributie suportata de angajator
Asa cum spunea si D-nul Iulian Manea, contributia o puteti stabili la ce valoare doriti, dar minim 1 leu. Procentul de 31.3% este total contributie de pensie, in cazul salariatilor cu CIM.
CASS (adica contributia de asigurari sociale de sanatate) este de 5.5% care se aplica la venitul net realizat (venit net = venit brut -cheltuieli) dar nu mai putin de 600 lei/luna (600 lei/luna este salariul minim /economie). Daca va faceti CIM mai platiti si 5.2% si 0.85% pe II.
Daca va faceti Contract Individual de munca pe II-ul pe care-l deschideti, atunci costul total al obligatiilor salariale (adica acestea si inca citeva) este de aprox. 47% din salariul negociat (se mai adauga somajul (05%+0.5%), comision ITM de 0.75% si fond de garantare salarii de 0.25% si fond de risc de aprox. 0.5% (este dat de codul CAEN si se afla de la un contabil sau din declaratia de pensii).
Eu va sfatuiesc sa nu faceti CIM.
Deci:
1. Venit brut facturat = 8000 lei
2. Cheltuieli = x
---------------------------------
3. Venit net = 8000-x

4. Sanatate = (8000-x)*5.5%
5. Pensie = xy (suma fixa declarata)
--------------------------------------------
6. Venit impozabil = Venit net - sanatate-pensie
7. Impozit 16% = Venit impozabil(6)*16%
8. TOTAL net = (6)-(7)

Aveti griza de cheltuieli, pt. ca ele exista si trebuie sa stiti sa le identificati!
Succes!
Ultima modificare: Vineri, 8 Octombrie 2010
ContSters160319, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pensii, sanatate pfa slade_green2000 slade_green2000 Buna ziua. Mi-am deschis un PFA si am inteles ca trebuie platite taxe de 10,5% si 5,5% pentru pensii si casa de sanatate. As vrea sa stiu daca aceste taxe se ... (vezi toată discuția)
Ii venit ocazional si angajat cu carte de munca Shaloo Shaloo Buna ziua. Eu inca nu m-am lamurit cu ce trebuie sa platesc si ce nu... Sunt angajat la o firma cu CIM la care se platesc toate contributiile. Pe langa asta ... (vezi toată discuția)
P.f.a. - taxe, impozite, asigurari sociale, somaj, pensie si sanatate iullian iullian Intrucat nu am reusit sa identific de pe internet o sursa sanatoasa de informatii, va rog sa ma ajutati cu urmatorul calcul. Vreau ca, in calitate de P.F.A. sa ... (vezi toată discuția)