Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturile de tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturile de tata

m-ar interesa ce acte mi-ar trebu sa ii iau drepturile de tata , suntem divortati din 2001 avem o ficaimpreuna si nu a platit niciodata pensia limentara si nici macar nu a venit sa o viziteze, nu sa interesant niciodata de ea?
Nu poate fi decazut din drepturi un parinte numai pentru simplul fapt ca nu a achitat pensia de intretinere in favoarea minorului.
Aveti la indemana, asa cum au spus si colegii mei, urmatoarele cai sanctionatorii:
- executarea silita a debitorului pentru sumele reprezentand pensia de intretinere datorata pe ultimii 3 ani;
- plangere penala impotriva acestuia pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie. ;)