Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere rosii pe perioada cat dureaza procesul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere rosii pe perioada cat dureaza procesul impotriva taxei auto

in acest moment ma aflu in proces cu statul impotriva taxei auto. am castigat fondul si am pierdut apelul ceea ce m-a convins sa merg mai departe la CEDO.
Intrebarea mea este daca pe perioada procesului pot lua numere rosii (deja am luat de 3 ori pana in prezent), si daca pot lua as dori sa imi spuneti exact in baza carui act normativ (mi-ar fi de folos la intocmirea cererii catre serviciul de inmatriculari)
nu cred ca aveti vreo sansa
placutele cu numerele provizorii nu pot fi folosite decat pentru maxim 90 de zile
Din aspectele mentionate ,nu intruniti conditiile admiterii plangerii
ynocentta a scris:

Din aspectele mentionate ,nu intruniti conditiile admiterii plangerii

in momentul de fata, sunt in etapa in care mi-a fost acceptata cererea de catre cedo, ceea ce inseamna ca are loc un proces privitor la drepturile mele care consider ca mi-au fost incalcate. credeam ca in baza constitutiei (dreptul de proprietate si garantarea folosintei bunului) pot obtine in continuare numere rosii pe perioada procesului, dar cred ca ceva mi-a scapat, ceva nu am inteles. va multumesc pt atentia acordata
In cluj se pot scoate numere provizorii pe toata durata procesului,chiar mai mult aici s-au castigat multe procese,dar in Iasi am vb.cu cineva care mi-a spus ca la ei nu se pot scoate,acuma credca depinde de judet,normal ar fi sa se dea peste tot ,deoarece serviciul de permise si inmatriculari este acelasi.Cel mai bine va interesati la politie.Nu cred ca exista un act normativ in acest sens.Ti-am trimis un mesaj privat cu un articol care poate te ajuta.
rares85, utilizator
rares85 a scris:

In cluj se pot scoate numere provizorii pe toata durata procesului,chiar mai mult aici s-au castigat multe procese,dar in Iasi am vb.cu cineva care mi-a spus ca la ei nu se pot scoate,acuma credca depinde de judet,normal ar fi sa se dea peste tot ,deoarece serviciul de permise si inmatriculari este acelasi.Cel mai bine va interesati la politie.Nu cred ca exista un act normativ in acest sens.Ti-am trimis un mesaj privat cu un articol care poate te ajuta.

la care proces faceti referire?