avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 50/2010 - MODIFICATA GENETIC
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 50/2010 - MODIFICATA GENETIC

Am urmat toti pasi, inclusiv concilierea conform art 720 indice 1 din Codul de Procedura Civila. Vreau in zilele urmatoare sa depun chemarea in judecata. Daca ordonanta se va modifica in defavoarea clientilor, voi fii judecat dupa OUG veche, cea care era in vigoare atunci cand am depus chemarea? Parlamentul poate impune ca sa stearga cu buretele lunile: iunie, iulie, august, sep si oct, iata 6 luni, cat a fost in vigoare OUG?
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 15:22, 8 Octombrie 2010
Actiunea se va judeca prin aplicarea OUG la data investirii instantei cu solutionarea cauzei. Indiferent de modificarile care vor surveni, nu cred ca, aceasta ordonanta va avea clauze in defavoarea consumatorilor mai multe decat in versiunea activa in acest moment.
Succes =D>
La noi la Romanica absolut totul este posibil, mai putin schimbarea lucrurilor in bine.
Legal, nicio lege nu poate dispune retroactiv, dar tocmai OUG 50 este o lege care face p... pe drepturile consacrate prin insasi legea fundamentala (Constitutia).
Din 89 incoace cam toate regimurile care s-au succedat la putere s-au caracterizat prin ceva (privatizare, favoritisme, si-au dat legi in interesul propriu, etc); si regimul actual trebuie sa ramana si el in istorie prin ceva; astfel eu cred ca niciun regim nu a sfidat legea mai mult decat actualul regim.

Pt monica:
Modificarea OUG are clauze foarte defavorabile clientilor, daca nu ma credeti va puteti informa aici: www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Vineri, 8 Octombrie 2010
dgnConsulting, Contabil
ciprians a scris:

Am urmat toti pasi, inclusiv concilierea conform art 720 indice 1 din Codul de Procedura Civila. Vreau in zilele urmatoare sa depun chemarea in judecata. Daca ordonanta se va modifica in defavoarea clientilor, voi fii judecat dupa OUG veche, cea care era in vigoare atunci cand am depus chemarea? Parlamentul poate impune ca sa stearga cu buretele lunile: iunie, iulie, august, sep si oct, iata 6 luni, cat a fost in vigoare OUG?


se va judeca dupa oug asa cum este acum.
verificarea unui raport juridic se face in raport cu legislatia in vigoare la acel moment, expresie a principiului tempus regit actum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indredintare minor aaelena aaelena Am introdus actiune de divort in luna iunie anul acesta. Am primit termen de judecata in noiembrie. Se va judeca dupa codul care era in vigoare la momentul ... (vezi toată discuția)
Principiul neretroactivitatii legii civile Ivascu Ionel Ivascu Ionel Speta. O firma S.C. X........ S.R.L. a incheiat un contract de lucrari cu o institutie publica de interes local Administratia S.......... aflată in ... (vezi toată discuția)
Apartament ultracentral luat pe legea 112/95 drmagdabotez drmagdabotez se mai poate face ceva la ora actuala? Actiuni judecatoresti: actiune in constatarea nulitatii contractului de vanzare/cumparare in 12/12/19996 Daca se mai ... (vezi toată discuția)