avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua.V ă rog să mă lămuriţi într-o problemă.Mama a murit acum un an,a rămas tata şi noi trei surori.După două luni tata şi-a adus acasă o femeie cu care trăieşte în concubinaj.Osoră a fost de acord,dar noi celelalte nu. La început avea grijă de el dar acum este foarte nepăsătoare.Când am făcut pomană de un an am observat unele lucruri care nu ne-au convenit şi după felul cum se purta femeia ne temem să nu-i fi făcut acte pe casă fără acordul nostru .Dar cu acordul surorii se poate?Menţionez că părinţii au fost căsătoriţi 40 de ani casa este construită de ei,noi toate suntem surori bune.Vă rog să mă sfătuiţi ce putem faci şi cum putem afla dacă s-a întâmplat aşa.Eu cu sora cealaltă ne-am hotărât să deschidem succesiune dar nu avem nici un act ,iar tata nu vrea să le dea .Ce putem face?Vă mulţumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Doncean , utilizator 13:37, 9 Octombrie 2010
buna ziua.
tatal dvs nu aveam cum sa instraineze fara sa dezbata intai succesiunea de pe urma mamei dvs.
sa il dati in judecata pe tatal si pe sora dvs pt dezbaterea succesiunii.
Buna seara! Este posibil sa fi instarinat casa daca tatal dvs. este trecut singur pe titlul de proprietate. De asemenea este posibil sa-i fi facut un testament concubinei in care sa mentioneze ca dupa moartea sa ii lasa casa ca mostenire. Daca insa actul de proprietate all casei apare si mama dvs. atunci nu putea sa instraineze fara dezbaterea succesiunii. In situatia dvs. trebuie sa-i chemati in judecata pe tata si surori pt partaj. Veti vedea atunci care este adevarul si ce mai puteti face. Nu este nevoie sa aveti actele ci trebuie doar sa va dovediti calitatea de fiica a autoarei succesiunii pe care o dezbateti ;i aceasta dovada o faceti cu certificatul de nastere, cel de casatorie si buletinul. Actele de proprietate vor fi aduse de tata la cererea instantei. Nu uitati sa angajati un avocat. Mult succes!
Multumesc pentru raspunsurile primite. As avea o nelamurire. Tatal meu este grav bolnav (are cancer). Nu as vrea sa-i agravez starea de sanatate, de aceea va rog sa imi spuneti daca nu dezbatem mostenirea dupa mama, iar dupa moartea tatalui vom avea de pierdut in cazul in care i-a facut acte de mostenire concubinei. Exista un termen limita pana cand se dezbate mostenirea fara a fi dezavantajata vreuna din parti?
Nu mai mult de 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare drept proprietate annesis annesis Buna ziua, Eu detin 50% din cata parinteasca, iar mama 50%. Dupa moartea mamei toti fratii au cedat dreptul in favoarea surorii mele. eu doresc sa ii vand ... (vezi toată discuția)
Succesiune dana58 dana58 care sunt cotele in cazul unei succesiuni intre doi frati vitregi dupa moartea celui de-al doilea parinte (vezi toată discuția)
Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei ... matei catalina matei catalina Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei lui asupra imobilulul ( o casa). Nu sunt căsătoriți legal. Intrebarea este: daca tata ... (vezi toată discuția)