Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale executare vs faliment
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

executare vs faliment

speta e cam asa:
in urma admiterii unei somatii de plata, am investit o cu f. executorie si am mers la executor.
Intre timp, impotriva firmei debitoare a fost declansata procedura insolventei.
Acum, eu ca si creditor cum procedez: merg cu dosarul de executare in continuare (si achit onorariul execut.) sau ma inscriu pe tabelul creditprolor si renunt la executare??
A fost deja deschisa procedura?
De la data deschiderii procedurii de faliment se suspenda de drept toate actiunile judiciare si extrajudiciare-L85/2006-

Daca s-a deschis procedura-te inscrii la masa credala.
Costel DRAGOMIR, Avocat
Cu executarea ati terminat.
Mergeti la procesul cu insolventa.
ar trebuie sa va inscrieti la masa credala.
daca e deschisa procedura insoventei, faceti o cerere de inscriere la masa credala conform prevederilor art. 36 din Legea 85/2006 " De la data deschiderii procedurii se suspenda de drept toate actiunile judiciare sau extrajudiciare pentru realizarea creantelor asupra debitorului sau bunurilor sale."
Va multumesc. Asa stiam si eu, doar ca eram un pic in dubii vazand ca executorul insista in achitarea onorariului pentru incepereaexecutariiX-(