Forum Discuţii juridice Executare silită Publicatie vanzare executor - insolventa debitor
Discuție deschisă în Executare silită

Publicatie vanzare executor - insolventa debitor

Buna ziua,
As dori sa aflu ce urmeaza sa se intample in situatia mea. Avem un proces de executare silita impotriva unui debitor, am afisat, ieri, publicatia de vanzare a bunurilor sechestrate de noi. Insa se complica situatia, intrucat debitorul ne-a informat ca Finantele, a deschis procedura insolventei, inclusiv s-a ales si administratorul judiciar.
Noi cat si executorul nu am fost informati de aceasta situatie, iasa debitorul este de acord sa luam o parte din bunurile sechestrate in contul datoriei, iar executorul sa ne faca dovada.
Mai este posibil acest lucru?
Cum ar trebui sa procedam? Iar bunurile sechestrate de noi ce se intampla cu ele?
Daca s-a numit deja un administrator judiciar, debitorul nu mai poate dispune legal de calitatile conferite de functia de administrator.
Daca executarea silita a inceput anterior declararii starii de insolventa a debitoarei, va puteti inscrie la masa credala.Oricum ar fi indicata contactarea de catre executor a administratorului judiciar deoarece creantele datorate MF ar avea prioritate...
Iuliana Cermak, Avocat
conform art 36 din Legea 85/2006 privind procedura insolventei, de la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acţiunile judiciare sau extrajudiciare pentru realizarea creanţelor asupra debitorului sau bunurilor sale.

Publicitatea in astfel de dosare se face prin Buletinul Procedurilor de insolventa.
Nu mai puteti continua legal executarea. Dar puteti solicita instantei valorificarea unor bunuri daca le aveti in garantie.

In aceste conditii procedura este cea prevazuta de legea 85. VA inscrieti la masa credala. Atentie la termenele pe care trebuie sa le respectati.
Narcizaa, utilizator
Narcizaa a scris:

Publicitatea in astfel de dosare se face prin Buletinul Procedurilor de insolventa.
Nu mai puteti continua legal executarea. Dar puteti solicita instantei valorificarea unor bunuri daca le aveti in garantie.

Din pacate bunurile sunt doar sechestrate la sediul debitorului, nu le avem in garantie.