Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salar giranti
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salar giranti

buna seara. un credit de la creditcoop, debitorul nu mai poate plati ratele; banca infiinteaza poprire pe salarul unui girant( in 2008- poprirea reprezinta cam 70% din rata), iar in august 2010, prin executare silita, pune poprire pe salarul celuilalt girant(1/3 din salar-care ar acoperi toata rata debitorului). intrebarea mea este: exista un prag de retinere din salarul celor doi giranti?(impreuna fac cam 170% rata). se poate face contestatie la titlu pentru a se lamuri cat exact trebuie retinut de la al doilea girant? multumesc. revin cu lamuriri daca nu am fost prea explicit
chiar ar fi indicat sa faceti contestatie.
Eu spun ce zice!! C. muncii ]n art. 164:
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.
multumesc de promptitudinea raspunsului. puteti sa ma sfatuiti pe ce temei legal pot formula aceasta conestatie la titlu? adica, exista stipulat undeva in lege ca suma retinuta de la cei doi giranti nu poate depasi valoarea ratei initiale a debitorului? sau, ce altceva? va solicit ajutorul urgent, pentru ca eu abia azi am aflat de poprire si luni expira cele 15 zile de contestatie. multumesc
In cazul executarii silite, NU MAI EXISTA RATA! Contractul a devenit exigibil si ca atare se merge pe recuperarea intregii creante. Executorul poate urmari silit pe toate persoanele care s-au obligat in contract. Mare atentie: DOAR EXECUTORUL POATE INFIINTA POPRIRI!
ContSters7431, utilizator