Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate titlu proprietate emis in baza legii 18/1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate titlu proprietate emis in baza legii 18/1991

Ma intereseaza sa stiu ce taxa de timbru judiciar se plateste pentru deschiderea unei actiuni in nulitatea absoluta partiala a unui titlu de proprietate emis de catre primarie prin reconstituirea dreptului de proprietatea in baza legii 18/1991.
De asemenea ma intereseaza sa stiu ce cale de atac se poate exercita impotriva unei astfel de actiuni?
Stiu ca depinde foarte mult daca cererea este considerata nepatrimoniala si deci se plateste o taxa fixa, atunci s-ar putea exercita atat apel cat si recurs iar pentru situtia in care cererea este considerata patrimoniala atunci se plateste taxa la valoare si tot in functie de aceasta valoare depinde daca se poate exercita si apel sau doar recurs.
Conform legii 146/1997 :
,,Art. 2. – (1) Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la
instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:
a) până la valoarea de 50 lei - 6 lei;
b) între 51 lei şi 500 lei - 6 lei + 10% pentru ce depăşeşte - 50 lei;
c) între 501 lei şi 5.000 lei - 51 lei + 8% pentru ce depăşeşte
500 lei;
d) între 5.001 lei şi 25.000 lei - 411 lei + 6% pentru ce depăşeşte
5.000 lei;
e) între 25.001 lei şi 50.000 lei - 1.611 lei + 4% pentru ce
depăşeşte 25.000 lei;
f) între 50.001 lei şi 250.000 lei - 2.611 lei + 2% pentru ce
depăşeşte 50.000 lei;
g) peste 250.000 lei - 6.611 lei + 1% pentru ce depăşeşte
250.000 lei.»”
2. La articolul I punctul 1, alineatul (11) al articolului 2 se
modifică şi va avea următorul cuprins:
„(11) Dispoziţiile alin. (1) se aplică în mod corespunzător şi
cererilor privind declararea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea
unui act juridic patrimonial, precum şi cererilor privind constatarea
existenţei sau inexistenţei unui drept patrimonial; cererea privind
repunerea părţilor în situaţia anterioară este scutită de taxă de timbru
dacă este accesorie cererii privind declararea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea actului juridic patrimonial.”

Acum nu stiu daca nulitatea din articolul de mai sus se refera la orice nulitatea avand in vedere ca fiind un titlu emis de primarie, deci nefiind vorba despre un contract, nu se pune problema repunerii in situatia anterioara, mai ales ca persoana care figureaza ca proprietar in titlul de proprietate emis de primarie nici nu se mai afla in posesia efectiva a terenului, ci chiar cel ce solicita nulitatea detine terenul in prezent.

Ma lamureste si pe mine cineva?

Mersi
Actiunile de anulare titlu emis in baza legilor funciare sunt scutite de taxa de timbru.
Daca solutia judecatoriei nu va multumeste, sentinta astfel pronuntata poate fi atacata cu recurs, care va fi solutionat de Tribunal.
Mihaela Nevoie, Avocat
puteti sa faceti referire si la un act normativ care prevede ca actiunile de anulare titlu emis in baza legilor funciare sunt scutite de taxa de timbru?
Si de ce sentinta poate fi atacata doar cu recurs nu si cu apel? Niste dispozitii legale va rog sa precizati.

Multumesc
am gasit in legea nr.1/2000 - dispozitiile art.42 prevad scutirea de taxa de timbru si timbru judiciar pentru cererile in justitie pe legea 18/1991.
Daca ma poate lamuri cineva de ce impotriva solutiilor dispuse in prima instanta se poate face numai recurs, v-as fi recunoscatoare.
Mersi
se pot ataca doar cu recurs pt ca asa s-a decis de mai marii zilei care guvernau.opinia mea este ca e un abuz fiindca practic li se fura justitiabililor un grad de jurisdictie.
ok, dar poti sa-mi dai un text de lege, o decizie, jurisprudenta ceva care sa demonstreze ceea ce sustii?
Eu de ex. am gasit. in art.III alin. (1) din Legea nr.195/2004 ca ,,Hotărârile pronunţate de judecătorii în primă instanţă în materia fondului funciar sunt supuse apelului la tribunal şi recursului la curtea de apel.''

Deci vreau sa-mi exemplificati cu ceva concret, inclusiv cu vreo sentinta/decizie a vreunei instante care sa sustina ceea ce afirmati.