Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj voluntar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj voluntar

Se poate face un partaj voluntar la un an dupa divort? Eu si fostul sot avem de impartit o Dacia Logan luata prin credit pe 10 ani (atat creditul cat si masina fiind pe numele sotiei). Am cazut de acord ca masina cat si creditul sa ramana responsabilitatea sotiei, sotul neavand nici o pretentie materiala asupra masinii.
Care ar fi costurile in cazul unui partaj facut la tribunal, in afara de onorariul avocatului? Ma refer aici la acel procent din valoarea masinii (timbru judiciar), cum se calculeaza el?
zuza1980, utilizator
Tranzactia are valoare la proces daca ambele parti si-o insusesc.
Dupa hotararea jud. def. si irevoc. nu se mai poate intenta alta actiune cu privire la partajarea acelui bun.
Dupa incheierea tranzactiei sotul dvs nu mai poate decat sa ceara constatarea nulitati relative a actului de tranzactie pentru unul din urmatoarele motive:
- ca nu a avut discernamant in momentul incheterii tranzactiei sau
- consimtamantul sau a fost dat ca urmare a unei erori cu privire la bunul asupra caruia a tranzactionat sau asupra persoanei cu care a incheiat tranzactia, consimtamantul dansului a fost obtinut prin viclenie, sau violenta.

Sunt lucruri f greu de demonstrat in instanta.
multumesc mult pentru raspuns