Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum preia o intreprindere individuala un srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum preia o intreprindere individuala un srl

am un srl cu activitate comerciala magazin mixt o masina in leasing pot infiinta o intrepridere individuala cu care sa preiau srl srl urmand sa il inchid sa continui pe noua forma intreprindere individuala sau ce ma sfatuiti se poate vinde catre intreprindere srl astfel urmaresc sa elimin forfetaru
Cele doua sunt entitati distincte:
intreprinderea individuala este reglementata de OUG 44/2008 si nu are personalitate juridica, iar societatea comerciala cu raspundere limitata este reglementata de Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale si are personalitate juridica.SRL-ul nu se poate transforma in intreprindere individuala.
II se poate transforma in conditiile legii, doar in pfa sau intreprindere familiala.
Discutati cu contabilul dvs. in vederea gasirii unei modalitati optime de tranfer a bunurilor pe care le aveti in patrimoniu SRL-ului in patrimoniul intreprinderii individuale.
multumesc