Forum Discuţii juridice Executare silită pot contesta incheierea de incuviintare a execuatarii ...
Discuție deschisă în Executare silită

pot contesta incheierea de incuviintare a execuatarii silite?

pe calea contestatiei la executare, pot solicita desfiintarea Incheierii de incuviintare a executarii silite?
judecatoria constanta a incuviintat in martie executarea silita. Incuviintarea e fara citarea partilor. Am aflat de dosarul de executare si in termen am facut contestatie la executare. In cadrul contestatiei pot solicita desfiintarea Incheierii de incuviintare a executarii silite
Incuviintarile in ceea ce priveste executarea silita se judeca fara citarea partilor.
Din momentul comunicarii incuviintarii dvs aveti la dispozitie un termen in care puteti formula contestatie la executare (la executarea propriu zisa sau la titlu).
In cadrul contestatiei la executare puteti formula inclusiv anularea (desfiintarea) incuviintarii executarii silite.
florinraican a scris:

Incuviintarile in ceea ce priveste executarea silita se judeca fara citarea partilor.
Din momentul comunicarii incuviintarii dvs aveti la dispozitie un termen in care puteti formula contestatie la executare (la executarea propriu zisa sau la titlu).
In cadrul contestatiei la executare puteti formula inclusiv anularea (desfiintarea) incuviintarii executarii silite.

dvs spuneti ca pot contestat titlul? (am inteles ca nu pot contesta titlul...)
Incheierea de incuviintare a executarii silite nu e titlul executoriu..titlul este un contract intre parti....mie nu mi s-a comunicat Incheierea de incuviintare ca nu eu am cerut-o si creditorul, eu fiind debitor.
am aflat ulterior de incheiere si vreau sa o contest.. am temei legal sa contest incheierea de incuviintare??

doar strict la incheiere ma refer la celelate sunt lamurita.

multumesc