Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de invaliditate grad 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de invaliditate grad 2

Sunt nascuta pe 27.10.1955.
Stagiul de cotizare realizat efectic e de 29 ani si 3 luni la care cred ca se adauga perioada necontributiva in care am urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar , organizat potrivit legii pe durata normala a studiilor respective adica pe durata a 3 ani de facultate , deci in total stagiul de cotizare este de 32 ani si 3 luni.
Sunt pensionata pe caz de boala gradul 2 de invaliditate din 26.05.2010
Intrebarea este daca am dreptul la NEREVIZUIBIL
catalina mera, utilizator
Nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care:
1. prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca. Indeplinirea acestei conditii o constata medicul de la comisia de expertiza medicala, emitand o decizie in acest sens.

2. au implinit varstele prevazute de lege pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta. Nu indepliniti aceasta conditie nici potrivit Legii nr. 19/2000, nici potrivit legii privind sistemul unitar de pensii publice. Varsta standard de pensionare prevazuta de Legea nr. 19/2000 este de 60 de ani iar cea prevazuta de legea unitara este de 60 de ani si 4 luni (si urmeaza sa se modifice).

3. au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare. Nu indepliniti aceste conditii, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani. Perioada in care ati urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar este perioada asimilata stagiului de cotizare si se are in vedere numai la stabilirea stagiului de cotizare in vederea acordarii pensiei pentru limita de varsta.

Sau, altfel spus: ca nerevizuibil, sunteti tot beneficiar de pensie de invaliditate. Or pensia de invaliditate este tot perioada asimilata stagiului de cotizare, in componenta ei neputand intra alte perioade asimilate.
Va multumesc mult pentru elocventa si promtitudine .Toate cele bune