Forum Discuţii juridice Executare silită perimare executare
Discuție deschisă în Executare silită

perimare executare

buna. fiind administrator de firma iar firma avand datorii, m am trezit cu executari silite pe persoana fizica. de la anaf si de la 2 creditori. intrebarea mea ar fi dupa cat timp apare perimarea pt executarea de la fisc si dupa cat timp la cea de la creditori. si eu cum aflu daca se mai intreprinde ceva impotriva mea. primesc de fiecare data ceva sau nu mi se aduce la cunostinta?
Executarea silita cf. codului de proc. fiscala nu se perima.
Daca intrebarea dvs. viza prescriptia si nu perimarea atunci trebuie sa stiti ca... creantele bugetare se prescriu in termen de 5 ani de la data cand se nasc acestea (mai exact incepand cu 1.01. a anului urmator nasterii creantei). Daca creditorii dvs. sunt persoane juridice , fizice,... atunci dreptul de a cere si obtine executare silita se prescrie in termen de 3 ani de la data cand se nastre dreptul de a executa silit.