Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speta privind relatia locator/locatar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speta privind relatia locator/locatar

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

A ii inchiriaza lui B un imobil. Dupa o luna, datorita vechimii, se defecteaza bateria de la baie.
Cine plateste reparatiile in acest caz ?

Se aplica prevederile art.29 lit. a ( "Chiriasul are urmatoarele obligatii: a) sa efectueze lucrari de intretinere, reparatii sau inlocuire a elementelor de constructii si instalatii din folosinta exclusiva" ) sau prevederile art. 1448 din Codul Civil ("Nici una din reparatiile reputate locative nu cad în sarcina locatarului când stricãciunile au fost cauzate prin vechime sau fortã majorã." ) ?

Va multumesc.
Gaby811, utilizator
Daca s-a deteriorat din cauza vechimii, proprietarul trebuie sa o inlocuiasca, iar daca datorita urgentei totusi a schimbat-o locatarul, locatorul trebuie sa ii dea banii, in temeiul gestiunii de afaceri.
Asa ma gandeam si eu insa nu eram sigur. Multumesc mult pentru raspuns. O seara placuta. :)