Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire impozit informaticieni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire impozit informaticieni

Sunt un functionar public care lucreaza in cadrul compartimentului informatica. As dori sa stiu daca ma incadrez potrivit O 539/2013 pentru scutirea de impozit.

Multumesc
Angajatii operatorilor economici si angajatii persoanelor juridice romane de drept public pot beneficia de scutirea de impozit pe venit, in conformitate cu prevederile OMFP 539/225/1479/2013 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator,

Salariatii de care am amintit anterior pot beneficia de scutirea impozitului de venit numai daca isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei, in conformitate cu legislatia in vigoare, si daca obiectul de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209),

De asemenea, pentru a beneficia de scutirea de impozit pe venit, salariatii in cauza trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele specificatii, conform prevederilor art. 55 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare:

a) posturile pe care sunt angajati corespund listei ocupatiilor mentionate in anexa nr. 1 respectiv:
-analist;
-programator;
-proiectant de sistem informatic;
-inginer/ programator de sistem informatic;
-administrator de baze de date;
-inginer software;
-manager de proiect informatic.

Angajatii presteaza efectiv una dintre aceste activitati;

b) postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatica, evidentiat in organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, directie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;

c) au diploma acordata dupa finalizarea unei forme de invatamant superior de lunga durata sau detin o diploma acordata dupa finalizarea ciclului I de studii universitare de licenta, eliberata de o institutie de invatamant superior acreditata, avand inscrisa una dintre specializarile cuprinse in anexa nr. 2 a ordinului respectiv:

1. Automatica si informatica industriala
2. Calculatoare, Inginerie electrica si calculatoare
3. Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii
4. Matematica, Matematica informatica
5. Informatica, Informatica economica, Informatica aplicata
6. Cibernetica si informatica economica, Cibernetica si previziune economica, Statistica si previziune economica, Contabilitate si informatica de gestiune
7. Calculatoare si sisteme informatice pentru aparare si securitate nationala, Ingineria informatiei, Tehnologia informatiei
8. Informatica industriala, Informatica aplicata in ingineria electrica, Informatica aplicata in ingineria materialelor, Matematica si informatica aplicata in inginerie
9. Cibernetica economica
10. Fizica informatica
11. Chimie informatica
12. Automatica si informatica aplicata, Echipamente pentru modelare, simulare si conducere informatizata a actiunilor de lupta, Ingineria sistemelor multimedia
13. Tehnologii si sisteme de telecomunicatii, Telecomenzi si electronica in transporturi
14. Transmisiuni, Echipamente si sisteme electronice militare

d) angajatorul a realizat in anul fiscal precedent si a inregistrat distinct in balantele analitice, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator destinate comercializarii pe baza de contract, un venit anual de cel putin echivalentul in lei a 10.000 dolari S.U.A. (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Nationala a Romaniei, aferent fiecarei luni in care s-a inregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiaza de scutirea de impozit pe venit.

Asadar, pot beneficia de scutirea de impozit pe venit si angajatii institutiilor de drept public, daca conditiile de mai sus sunt indeplinite in mod cumulativ.

Sursa: [ link extern ]