Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actionari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actionari

Registrul actionarilor unui S.A poate fi tinut doar la sediul societatii sau evidenta actionarilor ar trebuii tinuta si intr-un registru independent? :help:
Art. 180 Legea 31/1990

(1) Societatea comerciala poate contracta cu o societate de registru independent privat tinerea registrului actionarilor in sistem computerizat si efectuarea inregistrarilor si a altor operatiuni legate de acest registru.

(2) Dispozitiile alineatului precedent sunt aplicabile, in mod corespunzator, si in ceea ce priveste registrul obligatiunilor.

(3) Tinerea registrului actionarilor si/sau a registrului obligatiunilor de catre o societate de registru independent autorizat este obligatorie in cazurile prevazute de lege.

(4) In cazul in care registrul actionarilor este tinut de catre o societate de registru independent autorizata, este obligatorie mentionarea in registrul comertului a firmei si a sediului acesteia, precum si a oricaror modificari intervenite cu privire la aceste elemente de identificare.
Care sunt cazurile obligatorii la care se face referire in aliniatul 3?