Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general despre oug 13/2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

despre oug 13/2010

Scutirile acordate angajatorului pentru o persoana luata din somaj se calculeaza la salariul de incadrare sau la salariul minim? Este scutit angajatorul si de plata comisionului la ITM ? Va multumesc
La pensii,sanatate si 102.Multumesc
La pensii duci normal, ei au explicat ca atata timp cat nu se platateste la ei, nu vor sa modifice programul in sensul ordonantei 13/2010, si nu deranjeaza pe nimeni.
La sanatate poti trece corect, exact dupa ce aplici scutirea, iar 102 e cea mai importanta, pentru ca la finante se si plateste si trebuie sa fie si in concordanta cu, contabilitatea, aici declari exact dupa ce aplici scutirea la toate contributiile.
Multumesc,dar in 102 nu declar contributia intreaga si deductibil ce nu se plateste?Ma gandesc ca in cazul in care firma nu mai indeplineste conditiile de scutire cei de la finante sa poata calcula cuantumul datoriei si majorari si penalitati.Mie asa mi s-a parut corect.
Salutare Simona, asa este cum spui tu, dar cei de aici de la mine din Iasi, accepta greu, sau nu accepta declaratii cu, contributia intreaga si apoi deductibil si la urma de plata. Eu la inceput asa am pus si mi-a primit, si intre timp am primit vreo 3 telefoane de la finanite sa vin sa modifica declaratia.
Mda,intelege fiecare ce poate,ca in degringolda care exista nici nu e greu.Mercic frumos.