Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... INTIMATUL ARE DREPTUL SA FACA RECURS?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

INTIMATUL ARE DREPTUL SA FACA RECURS?

Petentul a deschis actiune la judecatorie , "plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata". In cazul in care se decide retrimiterea in judecata a intimatului, acesta are dreptul sa faca recurs sau apel la aceasta hotarare?
Daca instanta a admis plangerea si considera ca probele existente la dosar sunt suficiente, va retine cauza spre judecare si in acest caz, intimatul va putea uza caile de atac doar dupa pronuntarea sentintei.
Daca plangerea a fost admisa dar instanta a considerat ca se impune trimiterea cauzei spre procuror in vederea redeschiderii urmaririi penale, hotararea judecatorului poate fi atacata cu recurs.