Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare schimbare carte de identitate dupoa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare schimbare carte de identitate dupoa casatorie

ce acte imi imi sunt necesare pentru schimbare de C.I. dupa casatorie?
in primul rand certificatul de casatorie, desigur daca v-ati schimbat numele; actul de proprietate a casei, taxa, cerere, certificat de nastere, vechiul buletin si eventual cartea de alegator
avocat Cristina Popescu
Certificatul de casatorie, cerere tip, timbru fiscal...intereseaza-te la Politie de toate actele pe care trebuie sa le aduci.

Casa de piatra!
La expirarea termenului de valabilitate, preschimbare, schimbare de nume:

* Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
* Actul de identitate
* Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (original si copie)
* Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
* Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
* Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
* Timbru fiscal in valoare de 1 leu
certificat de casatorie, dovada de spatiu,certificat nastere (copii si original) ci vechi, taxa 7 lui (se plateste la politie), cerere tip (se completeaza tot la pol) timbru fiscal 4 lei