avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare schimbare carte de identitate dupoa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare schimbare carte de identitate dupoa casatorie

ce acte imi imi sunt necesare pentru schimbare de C.I. dupa casatorie?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:32, 14 Octombrie 2010
in primul rand certificatul de casatorie, desigur daca v-ati schimbat numele; actul de proprietate a casei, taxa, cerere, certificat de nastere, vechiul buletin si eventual cartea de alegator
avocat Cristina Popescu
Certificatul de casatorie, cerere tip, timbru fiscal...intereseaza-te la Politie de toate actele pe care trebuie sa le aduci.

Casa de piatra!
La expirarea termenului de valabilitate, preschimbare, schimbare de nume:

* Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
* Actul de identitate
* Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (original si copie)
* Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
* Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
* Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
* Timbru fiscal in valoare de 1 leu
certificat de casatorie, dovada de spatiu,certificat nastere (copii si original) ci vechi, taxa 7 lui (se plateste la politie), cerere tip (se completeaza tot la pol) timbru fiscal 4 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de identitate goldfish goldfish daca stie cineva sa-mi zica ce acte imi trebuiesc ca sa imi reanoiesc cartea de identitate(care acum mi-e expirata) si cam in cat timp este gata??? multumesc (vezi toată discuția)
Eliberare c.i.- timbru danassis danassis Ce fel de timbru este necesar pentru eliberarea unui nou C.I. ? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru preschimbare c.i. zburaet zburaet Buna seara. Mentionez ca lucrez in Bucuresti si imi este incomod sa merg pana in provincie de unde sant de loc. Care ar fi posibilitatea legala de a schimba ... (vezi toată discuția)