Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot sa cer anularea permisului?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot sa cer anularea permisului?

buna ziua.
acum un an am avut un evenimet rutier mio retinut permisul de conducere in vederea anularii si miau intocmit dosar penal. am depus pangere ca sami dea doovada pe perioada cat se solutioneaza cazul a fost refuzat. intretimp am mutat in ungaria adica fac naveta de acolo si am actele de resedinta.
intrebarea me ar fii: cum as putea eu so cer sami anuleze permisul de conducere sau o modalitate so scap de permisul asta ca atunci fac scoala din nou in ungaria dar nu vreau so apuc pana cand am permisul acesta si mie frica ca cine stie cat mai dureaza procesul si dupoa aia inca un an egzista vreo modalitate de a scapa de permis???
Permisul se anuleaza doar dupa terminarea procesului,atunci cand hotararea judecatoreasca ramane definitiva,asta in cazul in care sunteti gasit vinovat.Din cate stiu eu nu aveti dreptul sa faceti scoala de sofer decat dupa trecerea unei perioade de 1 an de la anularea permisulu in romania si in alta tara depinde de legislatia in vigoare.Interesativa in Ungaria daca aveti dreptul sa nu faceti scoala degeaba.Un astfel de proces poate dura si 1 an jumate,incercati cu o cerere de urgentare la prim procurorul parchetului.
rares85, utilizator