avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva leasing financiar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva leasing financiar

O persoana juridica are incheiat un leasing financiar pt.un autoturism in luna sept.2010. Lunar, pe factura , pe langa rata ,dobanda, comision gestiune, apare si cota parte din valoarea reziduala(cf.contract).
Este deductibil TVA aferent acestei cote de rata reziduala?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 22:17, 17 Octombrie 2010
nu este deductibil tva aferent valorii reziduale , indiferent de momentele in care aceasta este facturata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva leasing financiar antonia_m09 antonia_m09 Am o nelamurire stiind ca s-au schimbat multe in privinta TVA, de fapt mai multe privind leasingul financiar. O persoana juridica are incheiat un leasing ... (vezi toată discuția)
Valoare reziduala cuprinsa in rata diana81 diana81 Sunt nedumerita daca am valoarea reziduala prinsa in rata si primesc factura in fiecare luna cu rata si valoarea reziduala TVA AFERENT VALORII REZIDUALE ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate tva autoturism in leasing antonia_m09 antonia_m09 Am un autoturism transport persoane achizitionat in leasing inainte de 31.12.2011, pentru care mi se factureaza rata lunara(capital) si tva precum si rata ... (vezi toată discuția)