Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LEASING FINANCIAR
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LEASING FINANCIAR

Am o nelamurire stiind ca s-au schimbat multe in privinta TVA, de fapt mai multe privind leasingul financiar.
O persoana juridica are incheiat un leasing financiar pt.un autoturism in luna sept.2010. Lunar, pe factura , pe langa rata ,dobanda, comision gestiune, apare si cota parte din valoarea reziduala(cf.contract). Inrebari:
1. este deductibil TVA aferent acestei cote de rata reziduala?
2. comisionul de administrare platit la incheierea contractului si cel de gestiune de pe parcursul leasingului poate fi trecut direct pe cheltuieli sau se include in valoarea mijlocului fix pt calculul amortizarii?
3. mai exista vreo limita de valoare a autoturismului (val. lui este de 26000 euro)in ceea ce priveste deductibilitatea la amortizarea fiscala?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
1. nu este deductibil
2 l-as include pe costuri ; in fond este o cheltuiala , dar am mai intalnit cazuri cand este inclus in valoarea mijlocului fix.
3. nu