Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... og47/2007-codul de procedura fiscala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

og47/2007-codul de procedura fiscala

as avea o rugaminte, si la cei care se ocupa de site, sa se verifice publicarea og47/2007 in monitorul oficial 603/31.08.2007, mai ales la puctul 14. cel care modifica modul de plata al impozitului pe salarii si obligatiilor salariale. In monitor nu se specifica "microintreprinderi in conditii Legii 346/2004", ci este precizat doar cuvantul "microintreprinderile, depun declaratiile trimestrial". Mai mult, la fisc, m-am interesat si mi s-au comunicat urmatoarele: pt ca nu este specificata Legea 346/2004, rezulta ca microintreprinderi sunt doar cele pe codul fiscal. In urma acestei precizari, de la 01.01.2008 toate firmele care sunt platitoare de impozit pe profit (16%) vor plati si depune declaratiile LUNAR. Daca se poate sa se verifice si de alte persoane,daca au mai aparut modificari la og47/2007, in ce priveste acest subiect, si cum este corect sa interpretam: microintreprinderi pe Codul fiscal sau microintreprinderi pe Legea 346/2004. Pt ca in acest caz (microintreprinderi pe codul fiscal), pana la data de 30.01.2008 este termenul de depunere a vectorului fiscal pentru aceste firme. (declaratia 010).
Atentie - tineti cont exact de ceea ce este scris in monitorul oficial 603/31.08.2007 , precum si de modificarile ulterioare (daca sunt in legatura cu acest subirect.
Multumesc
Microintreprindere pe "Codul fiscal", intrucat art. 1, alin 3, stipuleaza" in materie fiscala, dispozitiile prezentului cod prevaleaza asupra oricaror prevederi din alte acte normative, in caz de conflict intre acestea aplicandu-se dispozitiile Codului fiscal".
va multumesc frumos pt raspuns. In acest caz trebuie sa ma grabesc si sa depun decl010 la vectorul fiscal.
Inca o data , multumesc.
alinutza vezi ca e un topic imens cu declaratia 010 si am postat acolo si un link de unde poti sa o iei :) dak nu o ai cumva :P ...si sunt multe sfaturi si acolo :)