avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am drept la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am drept la mostenire?

situatia mea este urmatoarea :
- in anul 1993 a murit socrul meu
- in anul 2000 luna iunie a murit sotul meu
- in anul 2000 luna septembrie a murit copilul meu
- in anul 2001 a murit soacra mea.
mentionez ca sotul meu mai are o sora, nu s-a facut pana acum succesiune dupa nimeni, eu am fost casatorita timp de 14 ani dar nu am locuit in casa socrilor decat 1 an. Eu am dreptul la mosteniredin partea socrilor in aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: Maria_79 , utilizator 13:33, 16 Octombrie 2010
Trebuie sa mergeti la notar.Succesiunile trebuie dezbatute succesiv, in ordinea deceselor.La mostenirea socrului, veneau cei 2 copii, sotul dvs. si sora lui, plus sotia supravietuitoare( soacra).La mostenirea sotului veniti dvs. in calitate de sotie supravietuitoare , alaturi de copil.Dvs. va mosteniti copiulul. Pe soacra o mosteneste fiica sa.
legally a scris:

Trebuie sa mergeti la notar.Succesiunile trebuie dezbatute succesiv, in ordinea deceselor.La mostenirea socrului, veneau cei 2 copii, sotul dvs. si sora lui, plus sotia supravietuitoare( soacra).La mostenirea sotului veniti dvs. in calitate de sotie supravietuitoare , alaturi de copil.Dvs. va mosteniti copiulul. Pe soacra o mosteneste fiica sa.

Pe soacra o mosteneste si doamna venind prin reprezentare in locul fiicei decedate care l-a mostenit pe tatal ei (fiu al soacrei)
:D:D:D
Cum zici tu, Mihai. E un sir incalcit de succesiuni...in rest, ce spui? le-am nimerit? :D
legally a scris:

Cum zici tu, Mihai. E un sir incalcit de succesiuni...in rest, ce spui? le-am nimerit? :D

In rest...DA!
B-)
Sa stii ca imi place la nebunie sa vad cum te perfectionezi!:thumbup:
MIHAI GRIGORE a scris:

legally a scris:

Trebuie sa mergeti la notar.Succesiunile trebuie dezbatute succesiv, in ordinea deceselor.La mostenirea socrului, veneau cei 2 copii, sotul dvs. si sora lui, plus sotia supravietuitoare( soacra).La mostenirea sotului veniti dvs. in calitate de sotie supravietuitoare , alaturi de copil.Dvs. va mosteniti copiulul. Pe soacra o mosteneste fiica sa.

Pe soacra o mosteneste si doamna venind prin reprezentare in locul fiicei decedate care l-a mostenit pe tatal ei (fiu al soacrei)
:D:D:D

Imi puteti spune va rog in temeiul carui articol doamna in cauza vine prin reprezentare la mostenirea soacrei?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire din partea mamei Noxa_Kitty Noxa_Kitty Buna ziua. Ma bucur ca am dat peste acest forum. Avem o problema mai delicata in familie si as dori, cu amabilitatea dumneavoastra, un raspuns. Socrii mei ... (vezi toată discuția)
Are dreptul la partaj succesoral? danut74 danut74 vreau sa stiu daca sora vitrega a sotului meu are dreptul la partaj succesoral...situatia este urmatoarea:socrul meu cand sa casatorit a luato pe soacramea ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața! pe 27 aprilie 2021 a murit cumnata mea, pe ... Erika087 Erika087 Bună dimineața! Pe 27 aprilie 2021 a murit cumnata mea, pe 19 mai 2023 soacra mea a decedat, pe 12 februarie 2024 a decedat soțul meu, iar pe 28 februarie ... (vezi toată discuția)