Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am drept la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am drept la mostenire?

situatia mea este urmatoarea :
- in anul 1993 a murit socrul meu
- in anul 2000 luna iunie a murit sotul meu
- in anul 2000 luna septembrie a murit copilul meu
- in anul 2001 a murit soacra mea.
mentionez ca sotul meu mai are o sora, nu s-a facut pana acum succesiune dupa nimeni, eu am fost casatorita timp de 14 ani dar nu am locuit in casa socrilor decat 1 an. Eu am dreptul la mosteniredin partea socrilor in aceasta situatie?
Trebuie sa mergeti la notar.Succesiunile trebuie dezbatute succesiv, in ordinea deceselor.La mostenirea socrului, veneau cei 2 copii, sotul dvs. si sora lui, plus sotia supravietuitoare( soacra).La mostenirea sotului veniti dvs. in calitate de sotie supravietuitoare , alaturi de copil.Dvs. va mosteniti copiulul. Pe soacra o mosteneste fiica sa.
legally a scris:

Trebuie sa mergeti la notar.Succesiunile trebuie dezbatute succesiv, in ordinea deceselor.La mostenirea socrului, veneau cei 2 copii, sotul dvs. si sora lui, plus sotia supravietuitoare( soacra).La mostenirea sotului veniti dvs. in calitate de sotie supravietuitoare , alaturi de copil.Dvs. va mosteniti copiulul. Pe soacra o mosteneste fiica sa.

Pe soacra o mosteneste si doamna venind prin reprezentare in locul fiicei decedate care l-a mostenit pe tatal ei (fiu al soacrei)
:D:D:D
Cum zici tu, Mihai. E un sir incalcit de succesiuni...in rest, ce spui? le-am nimerit? :D
legally a scris:

Cum zici tu, Mihai. E un sir incalcit de succesiuni...in rest, ce spui? le-am nimerit? :D

In rest...DA!
B-)
Sa stii ca imi place la nebunie sa vad cum te perfectionezi!:thumbup:
MIHAI GRIGORE a scris:

legally a scris:

Trebuie sa mergeti la notar.Succesiunile trebuie dezbatute succesiv, in ordinea deceselor.La mostenirea socrului, veneau cei 2 copii, sotul dvs. si sora lui, plus sotia supravietuitoare( soacra).La mostenirea sotului veniti dvs. in calitate de sotie supravietuitoare , alaturi de copil.Dvs. va mosteniti copiulul. Pe soacra o mosteneste fiica sa.

Pe soacra o mosteneste si doamna venind prin reprezentare in locul fiicei decedate care l-a mostenit pe tatal ei (fiu al soacrei)
:D:D:D

Imi puteti spune va rog in temeiul carui articol doamna in cauza vine prin reprezentare la mostenirea soacrei?