Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva declarat eronat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva declarat eronat

in declaratia 300 s-a trecut la tva deductibil o suma care nu trebuia ,in acea luna neavind dedusa nici o suma
INTREBARE:cum repar acea greseala?Va multumesc!
Intocmiti o declaratie rectificativa pentru luna respectiva.
Declaratia 300 nu ofera posibilitatea de a depune rectificativa. Eroarea dvs se poate corecta in declaratia urmatoare prin inregistrarea sumei eronate la rd.28 regularizari taxa dedusa. O zi linistita !
aici va atasez completari:
Prin O.M.E.F. nr. 94 din 17 ianuarie 2008 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) "Decont de taxa pe valoarea adaugata" nu este admisa corectarea erorilor de declarare initiala a operatiunilor economice si a taxei aferente prin intocmirea si depunerea de deconturi rectificative , dar se admit regularizari ulterioare datorate unor evenimente care determina modificarea datelor declarate initial.
Astfel de evenimente pot fi:
- acordarea reducerile de pret;
- modificarea pretului de vanzare;
- nedeclararea din eroare a livrarii sau a prestarii de servicii pe teritoriul României in perioada in care intervine exigibilitatea taxei;
- declararea eronata in trimestrl anterior sau nedeclararea unei livrarii intracomunitare si achizitii intracomunitare in trimestrul in care a intervinit exigibilitatea taxei;
- orice alte evenimente menite sa conduca la modificarea datelor declarate initial;
- modificarea pretului bunurilor care au fost declarate ca achizitie intracomunitara pe baza de autofactura, dar pretul din factura primita ulterior de la furnizor este mai mare sau mai mic decat cel autofacturat;
- anularea totala sau partiala a unei operatiuni dupa emiterea facturii, fara ca bunurile sa fie livrate;
- declararea achizitiei intracomunitare pe baza de autofactura intr-un trimestru calendaristic care nu corespunde cu exigibilitatea taxei din factura primita ulterior de la furnizorul intracomunitar;
- modificarea bazei impozabile a achizitiei intracomunitare si a taxei aferente cauzate de modificarea cursului valutar de aplicabil, situatie determinata de neconcordanta dintre data primirii facturii de la furnizor si data declararii achizitiei intracomunitare;
- orice alte evenimente de natura sa modifice datele declarate initial.

sursa [ link extern ] .