Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referat sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referat sanctiune disciplinara

Va rog, ajutati-ma cu un sfat. Am un sef care a fost jignit de un salariat. Seful a venit la mine si mi-a zis ca, pentru al sanctiona, trebuie sa-i fac un referat de sanctionare.Nu inteleg de ce trebuie sa fac eu acest referat, mai ales ca nu am fost de fata cand s-a intamplat evenimentul. Pe de alta parte, daca referatul de sanctionare este initiat de sef, tot el semneaza pe decizia de sanctionare???? E o dilema si va rog sa ma scoateti din ea . Multumesc
Multumesc, Eduard. Codul munci il am si eu. In codul muncii nu scrie nimic despre cine face referatul de sanctionare. Pe mine asta ma intereseaza.Multumesc
Hello Bogdan, nu ai fost atent

Art. 266. - Angajatorul stabileste sanctiunea disciplinara aplicabila in raport cu gravitatea abaterii disciplinare savarsite de salariat, avandu-se in vedere urmatoarele:a) imprejurarile in care fapta a fost savarsita;
b) gradul de vinovatie a salariatului;
c) consecintele abaterii disciplinare;
d) comportarea generala in serviciu a salariatului;
e) eventualele sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.

Model

RAPORTUL CONDUCATORULUI DE MUNCA

cu privire la abaterea disciplinara savârsita de un salariat

din subordinea sa

Numele si prenumele salariatului …………………………………………………………………

Departamentul …………………………………………………………………

Data la care a avut loc abaterea disciplinara …………………………..

Abaterea disciplinara: …………………………………………………………………

Descrierea modului cum s-a produs abaterea disciplinara :

…………………………………………………………………………………………………………

Abaterea disciplinara : s-a mai repetat ……………………………

nu s-a mai repetat ……………………………

Masura corectiva propusa:

Avertisment scris : …………..

Reducerea salariului de baza cu : 5% … 10 % … pe o perioada de 1 …, 2 …, 3 … luni

Incetarea disciplinara a contractului individual de munca ………..

Prezentul raport a fost întocmit de :

Numele si prenumele superiorului …………………………………………..

Functia …………………………………………..

Semnatura …………………………………………..

Data întocmirii : ……………….

Inregistrat la Registratura Societatii

sub nr. ……… din data de ……………..
Cu privire la cadrul legal de intocmire a referatului de sanctionare ar trebui sa aveti cuprinsa in ROI procedura disciplinara.
Iar daca o astfel de procedura nu este detaliata nicaieri, legea nu detaliaza cine se poate plange.
Teoretic, oricine.
Practic, uzual, persoana vatamata / pagubita, ori superiorul ierarhic al vinovatului.

Una peste alta, nu cred sa gasiti text de lege care sa spuna ca trebuie sa se planga cel injurat, cum nici seful dvs. nu va gasi text de lege care sa spuna ca trebuie sa va plangeti dvs., si ca daca nu va plangeti, puteti fi dat afara dvs. personal.