Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... biletul la ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

biletul la ordin

Am dat un bilet la ordin pentru contravaloare marfa,iar societatea l-a girat in banca.Marfa nu am primit-o si am refuzat biletul.Societatea respectiva a intrat in faliment iar banca ma executa pe mine.
Considerati ca banca putea sa primeasca biletul pentru scontarea unui credit fara ca aceasta sa ma intrebe daca sunt de acord si daca e legal sa ma execute pe mine avind in vedere ca eu nu am girat nimic nimanui.Exista vreo varianta sa-mi salvez firma?
Va multumesc!
contestatie la executare- asa se intimpla cu BO, circula odata emise.
avocat Cristina Popescu
Din moment ce BO a fost avalizat in numele dvs., este normal ca sa fiti urmarit ca girant.
Vedeti si Legea 58/1934 a cambiei si BO.
b.o. nu este avalizat iar la girant este cealalta firma