avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Dosar inscriere in CCJ
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Dosar inscriere in CCJ

In momentul depunerii dosarului de inscriere la ccj ce meserie trebuie inscrisa in cartea de munca? Jurist, jurisconsult, consilier juridic sau oricare alta?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Adrian Copil , Consilier juridic 06:45, 9 Noiembrie 2010
Buna ziua !
Avand in vedere codul de clasificare a ocupatiilor din Romania, consider ca in cartea de munca pot fi prevazute:
- juristconsult(242102)
- consilier juridic( 242103)
Cu stima !
Multumesc.
Stiti cumva, in momentul depunerii dosarului de inscriere la ccj, candidatul are voie sa fie actionar intr-un srl?
Are voie.
Indiferent de obiectul de activitate al srl-ului?
Indiferent.

Alte discuții în legătură

Cosilier juridic - pot sa ma inscriu in ccj? simona27 simona27 Am absolvit Facultatea de Drept acum doi ani, si m-am angajat la o firma ca jurist , neavand indrumator . As dori sa ma inscriu ca consilier juridic stagiar ... (vezi toată discuția)
Este obligatoriu sa ma inscriu intr-o asociatie de consilieri juridici? Luciana21 Luciana21 Am si eu o intrebare: Am absolvit Dreptul in 2007,dar m-am angajat abia in februarie 2008.Nu m-am inscris in colegiu fiindca am cunostinte care mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)
Cor - jurisconsult sau consilier juridic? Doresc sa va supun atentiei o “discutie” in legatura cu doua notiuni: aceea de “consilier juridic” si respectiv cea de “jurisconsult”. Scopul ... (vezi toată discuția)