Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Program facturare gratis
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Program facturare gratis

Buna ziua,
Am nevoie urgent de un program de facturare gratis cu care sa pot face si facturi de storno ca am descarcat un program si am ramas uimita ca nu pot face si facturi cu valoare negativa.
Este urgent!
Multumesc!
Kit-ul de instalare poate fi descarcat de la www.infokam.ro/fact.msi. In versiunea gratuita exista anumite limitari dar se pot intocmi facturi (chiar si cu cantitate negativa) si chitante si se poate tine si o evidenta sumara a clientilor.
Buna, eu iti recomand EuroFacturi, este un program simplu de folosit si util.Poti sa il descarci de aici www.speedsoft.ro
Eu zic ca ar fi totusi bine sa folosim tehnica asa cum o face lumea civilizata a zilelor noastre, de fapt de prin anii 1960. Un program de facturare - [ link extern ]
face o mica parte din treburile pe care le fac solutiile profesionale pentru afaceri, programe care automatizeaza atat toate documentele, cat si procesele unei afaceri. Un astfel de program erp (planificarea resurselor companiei) - [ link extern ]
presupune introducerea o singura data a informatiilor, sa zicem comanda clientului, si face singur tot, inclusiv cearceafurile contabile.
Mai mult, exista erp-uri open-source (cod sursa gratuit) ce au depasit in functionalitati si performante sistemele proprietare. Pentru cei mai putin tehnici insa, atentie! open source inseamna acces gratuit la codul sursa dar instalarea, implementarea (configurarea), intretinerea, inseamna multa munca.
Dupa numarul de downloaduri si instante instalate liderul e Openbravo si au partener in Romania pe Kerp - [ link extern ]
care pe langa programul erp ofera si solutii Helpdesk, CRM si Business Intelligence.
larralex, utilizator