Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... regulament scolar
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

regulament scolar

Buna ziua.As vrea sa stiu conform noului regulament scolar daca un elev este prins fumand tigari in incinta scolii este corect sa se scada elevului doua puncte la purtare (de la 10 la 8) fara a fi anuntat nici un parinte al elevului respectiv si avand in vedere ca este la prima abatere.Va multumesc.
Este imposibil sa nu fi fost anuntati, pentru ca fumatul in WC este urmare a unui sir de abateri disciplinare. Vi s-a citit - probabil ati si semnat de informare - la inceputul fiecarui an scolar ce fel de abatere este si care sunt sanctiunile care se aplica. Asumati-va felul in care l-ati crescut...
Acest lucru s-a intamplat chiar astazi.Si nu am primit si nu am semnat nimic.Nici la inceput de an scolar si nici astazi.V-am cerut o parere in legatura cu regulamentul si nu una in modul in care imi cresc copiii.Asta e problema mea.Multumesc
regulamentul scolar trebuia sa-l cunoasteti pana astazi...
problema dv. nu e ca l-a incalcat copilul dv., ci ca a fost sanctionat...Cine se afla in culpa, doamna?
Nu mai inteleg domnisoara draga.Imediat dupa incident am luat legatura cu un profesor din cadrul scolii respective(dirigintele,directorul si directorul adjunct nu erau in scoala) si i-am cerut parerea in legatura cu acest subiect.Dansul mi-a spus ca in mod normal,fiind prima abatere ar fi trebuit o mustrare/scaderea notei la purtare cu un singur punct si nu cu doua.Eu vreau doar sa stiu daca dirigintele a procedat corect scazandu-i cu doua puncte nota la purtare
In acest moment este doar in stadiul de propunere. Consiliul clasei si consiliul profesoral vor hotari. Ce va spune prof. X nu bate cu regulamentul scolar. Vedeti cum puneti problema in fata dirigintelui, a directorului, a profesorului de serviciu samd pentru ca o poate scadea la sau chiar sub 7, iar daca inteleg sa se foloseasca de prevederile legii, aveti de dat socoteala pentru : introducere de obiecte inflamabile, dezinteres si altele...
Concluzia: este legala sanctiunea. Ramane sa aiba un comportament impecabil pe viitor, iar dv. sa ajungeti la scoala ori de cate ori sunteti chemata, pentru ca nu puteti sti (oricata incredere ati avea in copil) de ce grozavii se poate apuca.