Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In urma decesului ultimului parinte (nu mai am frati/surori), apartamentul unde locuiau fiind pe numele meu (cumparat de parinti in '93 direct pe numele meu de la IJCCL), mai este necesara succesiunea? (in plus au mai ramas: dividende, chitante Caritas, iscriere la FNI) Daca da, in cat timp de la decesul ultimului parinte si unde?
Multumesc anticipat.
Pentru apartament nu este necesara dezbaterea mostenirii, mergeti la un notar in termen de 6 luni de la decesul ultimului parinte.
Daca apartamentul e pe numele dvs., ce succesiune? Pentru celelalte este nevoie sa faceti dovada mostenirii. Mai exact, 'celelalte' reprezentand dividendele.
ContSters7431, utilizator
apartamentul este al dv.Intr-adevar pentru toate celelalte bunuri ce fac parte din masa succesorala ,ar trebui sa demarati procedura prin care sa obtineti certificat de mostenitor,iar cu acest certificat,fiind unic mostenitor va puteti legitima in fata tuturor acestor institutii .