Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SOMATIE EXECUTARE SILITA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SOMATIE EXECUTARE SILITA

Am nevoie de un sfat in legatura cu un apratament de pe urma defunctei mame.Sora mea a incercat sa vanda apartamentul in urma unei anexe eliberate de primaria Navodari din care rezulta ca a fost unica mostenitoare,cu acest contract s-a prezentat la o agentie imobiliara prin intermediul careia s-a perfectat antecontractul de vanzare cumparare numit contract de intermediere in care specifica precum sora mea a incasat o suma mica de bani ,urmand la o perioada scurta de timp sa se vinalizeze actul de vanzare cumparare la un notariat, insa acest lucur nu sa mai realizat deoarece sa aflat de exsistenta mea.M-am luptat 7 ani sa-i pot scoate din casa.In oridinul judecatoresc am fost obligata sa platesc o suma de bani celor care locuiau in apartament ,reprezentand contravaloarea imbunatatirilor aduse realizate la apartament in decursul acestor ani,suma reprezentatant dreptul de retentie pe care am achitat`o si cu ajutorul executorului cei care locuiau in apartament au fost evacuati.
Judecatoria Constanta prin sentinta civila hotareste ca de pe urma defunctei mame a ramas apartamentul mostenitorilor fiecare avand cate o cota de 1/2 din dreptul de propietate.Atribuie apartamentul mie si ma obliga sa platesc surorii mele o suma de bani cu titlu de sulta,in hotarare nu specifica data la care eu trebuie sa-i dau banii surorii mele si sincer nici nu am de unde sa fac rost de jumatate de miliard.Pe data de 18 am primit o somoatie de evacuare in numele surorii mele in care specifica sa plateasca o suma de bani intr-un cont pe numele persoanei care a locuit in apartamentul nostru reprezentant cheltuieli executare in valoare de 40.500lei in caz contrar se va proceda la vanzarea la licitatie publica a cotei de 1/2 din imobil comform undei sentinte civile a Judecatoriei Constanta,prezenta somatie fiind transcrisa in Cartea Funciara. Am luat legatura cu executorul aestora si mi-a spus ca daca fac recurs el oricum nu intrerupe executarea silita.Vreau sa stiu cum sa procedez ,nu am de unde sa-i dau suma colosala pe care ei o cer si nici surorii mele ,nu vreau sa pierd apartamentul.Am vb cu avocata mea si mi-a spus ca dak nu platesc suma pierd apartamentul si ca nu are rost sa fac recurs ca tot aici se ajunge si cheltuielile for fii mult mai mari.Banuiesc daca apartamentl va fi scos la licitatie publica nu voi lua mare lucuru pe el .AM URGENT NEVOIE DE OPINIA D-VOASTRA.
Mulumesc anticipat!
Elena
Singura dvs sansa sa evitati executarea silita,este achitarea sultei catre sora