Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... creste EURO, si ce ?
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

creste EURO, si ce ?

Toata lumea incepe sa se agite ca a inceput sa creasca valoarea la euroi:O Nu stiu dece toti incep sa mareasca preturile#-o Toti motiveaza ca a crescut valoarea Euroiului. La TV auzi un nou record 1Euro=3,75 lei, ei si ? in 2005 cand aveam imprumut in euro, 1 euro era aproximativ 4,3 lei. Si? vi se pare ca produsele sunt mai ieftine ca in 2005, pt. ca Euro este, totusi, mai mic#-o
Poate fi o motivatie cresterea monedei europene?, eu cred ca nu.X-(
Romică Stoica, Consilier juridic
Nu cred. Scopul e de a face profit. Daca pot vinde un produs cu 1000% adaos o voi face. Piata este cea care trebuie sa determine scaderea pretului.
Daca nesuferitul de mine vinde produsele cu un adaos exagerat, asta creaza posibilitatea ca tu (sau altcineva) sa desfasori aceeasi activitate dar cu un pret rezonabil. Astfel imi acaparezi clientela si se regleaza si pretul.
Nu vorbeam de adaosul pe care-l practica un comerciant, ci de modul in care se raporteaza la moneda de referinta..... Cata vreme pretul unui produs e raportat la euro, atunci cresterea/scaderea euro ar trebui sa influenteze deopotriva pretul.... Or, de cele mai multe ori, pretul e ajustat doar cand creste euro, nu si cand scade. Nu e ilegal, ci doar incorect.
lory10 a scris:

Nu vorbeam de adaosul pe care-l practica un comerciant, ci de modul in care se raporteaza la moneda de referinta..... Cata vreme pretul unui produs e raportat la euro, atunci cresterea/scaderea euro ar trebui sa influenteze deopotriva pretul.... Or, de cele mai multe ori, pretul e ajustat doar cand creste euro, nu si cand scade. Nu e ilegal, ci doar incorect.

Nu pricep ce nu ai inteles.
Cand creste €, comerciantul este nevoit sa creasca pretul ori nu mai comercializeaza acel produs.
Cand scade €, comerciantul inregistreaza un adaos mai mare. Daca piata nu-i impune scaderea pretului, el nu o va face benevol. Se va bucura de un profit mai mare.

Mecanismul asta nu va functiona niciodata altfel.
Cine-a zis ca nu pricep, ca nu cunosc direct cum functioneaza mecanismul?....
Am spus doar ca e o practica comerciala incorecta... fata de consumatori, pt. ca raspunsul meu vine de aceasta data din partea consumatorului, nu a avocatului.
Lorena Chirila, Avocat
lory10 a scris:

Am spus doar ca e o practica comerciala incorecta...

Ti se pare o practica comerciala incorecta majorarea adaosului comercial?