Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vanzarea imobilului pe baza dispozitiei de curatela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vanzarea imobilului pe baza dispozitiei de curatela

am o matusa cu grave probleme psihice are ca si mostenitori 3 nepoti unul dintre ai a obtinut curatela acesteia si a hotarit sa i vanda imobilul chiar daca aceasta are grave dizabilitati mintale nu stiu ce se va intimpla dupa vanzarea casei cu ea probabil va ajunge la un azil sau chiar mai rau invatati ma cum sa preintimpin aceasta vanzare#-o multumesc mult pentru orice sfat!!
nu prea aveti ce sa faceti.
curatorul nu poate face vanzare fara acordul instantei de tutela si fara a demonstra ca face vanzarea in interesul celui reprezentat
daca vanzarea are loc, banii vor fi depusi intr-un cont pe numele matusii si curatorul are acces la sume doar justificat si aprobat de aceeasi instanta de tutela
claudioo, utilizator