Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... semnatura -factura
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

semnatura -factura

exista un contract de antrepriza semnat de 2 beneficiari, care defapt sunt sot si sotie.
factura insa este semnata numai de catre una dintre ei....exista undeva in lege stipulata ca factura tr sa fie semnata de catre cei doi soti sau semnatura unuia dintre ei este suficienta?
Buna ziua !
Fiind vorba de factura,consider ca este suficienta semnatura unuia din cei doi. Este obligatorie semnarea contractului de catre ambii beneficiari.
Cu stima !
melcsy a scris:

exista un contract de antrepriza semnat de 2 beneficiari, care defapt sunt sot si sotie.
factura insa este semnata numai de catre una dintre ei....exista undeva in lege stipulata ca factura tr sa fie semnata de catre cei doi soti sau semnatura unuia dintre ei este suficienta?

factura e valabila si fara nicio semnatura.

din punct de vedere fiscal asa este dar din punct de vedere juridic furnizorul trebuie sa se asigure ca factura este insusita de catre debitor prin semnatura in cazul in care plata acesteia se face ulterior emiterii !!
dar este undeva stipulat in lege? sau exista cumva o speta asemanatoare cauzei mele?

daca a fost propus proba cu interogatoriu ce fel de intrebari se poate pune pentru demonstarea ca ambii soti sa recunoasca valabilitatea facturii, existenta creantei
este greu de raspuns la o intrebare impersonala !!
daca a fost propus proba cu interogatoriu

cine o propus-o ??
in ce proces ??
pentru ce ??
Prin semnarea facturii de catre unul dintre beneficiari acesta si-a insusit debitul
dar este undeva stipulat in lege?

in codul de procedura civila
Este mai usor de probat o cerere cu inscrisuri