avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... semnatura -factura
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

semnatura -factura

exista un contract de antrepriza semnat de 2 beneficiari, care defapt sunt sot si sotie.
factura insa este semnata numai de catre una dintre ei....exista undeva in lege stipulata ca factura tr sa fie semnata de catre cei doi soti sau semnatura unuia dintre ei este suficienta?
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 19:57, 24 Octombrie 2010
Buna ziua !
Fiind vorba de factura,consider ca este suficienta semnatura unuia din cei doi. Este obligatorie semnarea contractului de catre ambii beneficiari.
Cu stima !
melcsy a scris:

exista un contract de antrepriza semnat de 2 beneficiari, care defapt sunt sot si sotie.
factura insa este semnata numai de catre una dintre ei....exista undeva in lege stipulata ca factura tr sa fie semnata de catre cei doi soti sau semnatura unuia dintre ei este suficienta?


factura e valabila si fara nicio semnatura.
factura e valabila si fara nicio semnatura.

din punct de vedere fiscal asa este dar din punct de vedere juridic furnizorul trebuie sa se asigure ca factura este insusita de catre debitor prin semnatura in cazul in care plata acesteia se face ulterior emiterii !!
dar este undeva stipulat in lege? sau exista cumva o speta asemanatoare cauzei mele?

daca a fost propus proba cu interogatoriu ce fel de intrebari se poate pune pentru demonstarea ca ambii soti sa recunoasca valabilitatea facturii, existenta creantei
este greu de raspuns la o intrebare impersonala !!
daca a fost propus proba cu interogatoriu

cine o propus-o ??
in ce proces ??
pentru ce ??
Prin semnarea facturii de catre unul dintre beneficiari acesta si-a insusit debitul
dar este undeva stipulat in lege?

in codul de procedura civila
Este mai usor de probat o cerere cu inscrisuri

Alte discuții în legătură

Debitor chemat in judecata anonim. anonim. Buna ziua! Va solicit ajutorul intr-o problema. Sunt persoana juridica S.R.L, chemata in judecata de catre o alta S.C pt. obligarea la plata a unei sume de ... (vezi toată discuția)
Semnarea si stampilarea facturilor DAIANA_ DAIANA_ Am si eu o rugaminte si sper ca ma veti edifica cu privire la aceasta problema ! [b]Mai este obligatoriu ca facturile sa fie semnate si stampilate? [/b]E ... (vezi toată discuția)
Comanda de transport = contract ? discover discover Buna seara , revin cu o noua nelamurire. Citesc destule pe forumul acesta si cand sa zic si eu \"aha ...am inteles\" atunci ma incurc in termeni , situatii ... (vezi toată discuția)