avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Debitor chemat in judecata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Debitor chemat in judecata

Buna ziua!
Va solicit ajutorul intr-o problema. Sunt persoana juridica S.R.L, chemata in judecata de catre o alta S.C pt. obligarea la plata a unei sume de bani + dobanda legala. Reclamanta face dovada existentei creantei cu facturi semnate (doar semnate nu si stampliate) de catre diverse persoane dintre care doar 2 sunt angajate al firmei mele. Neocupandu-ma in mod direct de firma nu stiu cine sunt celelalte 2 persoane care au semnat de primire. Totodata intre cele 2 societati nu exista un contract valabil incheiat.
Reclamanta mai mentioneaza in cererea de chemare in judecata ca dovedeste livrarea produselor prin faptul ca factura a fost semnata.
Intrebarea care se naste este:
1. Cum ma pot apara eu in calitate de parat in aceasta cauza?
2. Ce temei legal as putea invoca avand in vedere ca reclamanta a emis 2 invitatii la conciliere, insa doar pentru poate face dovada confirmarii de primire, cea de-a doua neajungand la mine.

Va multumesc respectuos pentru amabilitate si pentru timpul acordat!
Cel mai recent răspuns: anonim. , utilizator 23:23, 24 Septembrie 2009
Faptul ca sunt semnate facturile nu inseamna ca si ati aceptat produsele si ca v-ati obligat la plata pretului acestora.

Pentru a va face insa apararile, eu va sfatuiesc sa apelati la un jurist ori avocat care sa va asiste si sa va sprijine in aceasta cauza.

daca nu va ocupati direct de firma, aveti un administrator platit. verificati daca acesta a semnat facturile. verificati daca semnaturile de pe factura sint ale angajatilor societatii a carui asociat sinteti. verificati daca in fisa postului a persoanelor care au semnat este consemnata ca sarcina de servici completarea si semnarea documentelor contabile, expedierea si livrarea produselor societatii dv precum si semnarea facturilor care insotesc bunurile pina la destinatie.prezentarea dv. la conciliere sau a administratorului societatii pe care o detineti v-ar fi scutit de un asemenea stres. exista posibilitatea ca o persoana dintre angajati sa fi facut o greseala...
factura completata corect poate tine locul unui contract de livrare (unele instante de judecata accepta acest lucru).consultati un avocat pentru lamuriri suplimentare.
Cei care au semnat sunt soferi fara a intra in sarcina lor semnarea actelor. Semnatura care nu este a administratorului si nici a altei persoane autorizate fara stamplia firmei are valabilitate? Se poate vorbi despre nasterea unui raport juridic intre cele 2 firme fara existenta stampilei pe factura care ar putea tine loc de contract?
Va multumesc!
Da, se poate vorbi despre existenta unui raport juridic in lipsa contractului si fara stampilarea facturilor.
Dovada ca angajatii firmei dvs au ridicat marfa de la cealalta societate este suficienta pentru a proba existenta raportului juridic.
In comercial existenta raportului juridic se poate face prin orice mijloc de proba, nu trebuie sa fie constatat printr-un inscris. Dvs puteti contesta existenta raportului juridic numai daca contestati faptul ca Societatea dvs a primit respectiva marfa, altfel chiar si in lipsa unui raport juridic am avea de-a face cu o imobgatire fara justa cauza.
Intr-o somatie d eplata nu este necesara concilierea prealabila, astfel incat nu are relevanta daca ati primit 1, 2 sau nicio convocare.
Singura aparare pe care o puteti face este sa afirmati ca marfa nu a fost livrata societatii dvs (daca acest lucru este adevarat) si ca nu cunoasteti cine sunt persoanele care au semnat respectivele facturi.
In caz contrar, daca marfa a ajuns la dvs, trebuie sa o achitati.
Marfa nu a ajuns la firma niciodata insa ei sustin faptul ca prin semnarea facturii pe care erau trecute produsele se dovedeste in mod implicit si primirea lor de catre firma mea, fapt neadevarat. Din pacate totul s-a petrecut intr-o perioada cat eu am fost plecat din tara, iar acum m-am trezit cu aceasta situatie. Dupa cum v-am spus 2 dintre cei care au semnat au fost angajatii firmei, iar ceilalti 2 nu au fost angajati ai firmei. Cum pot eu sa dovedesc faptul ca nu am primit marfa? Reclamanta m-a dat in judecata in baza art. 1073 C.civ.

Alte discuții în legătură

Semnatura -factura melcsy melcsy exista un contract de antrepriza semnat de 2 beneficiari, care defapt sunt sot si sotie. factura insa este semnata numai de catre una dintre ei....exista ... (vezi toată discuția)
Refuz plata factura in lipsa comenzii barry_w barry_w O firma F1 a executat niste produse in baza unei intelegeri verbale intre patronii celor 2 firme. Firma F2 a primit produsele si le-a vandut firmei F3. Firma ... (vezi toată discuția)
Semnarea si stampilarea facturilor DAIANA_ DAIANA_ Am si eu o rugaminte si sper ca ma veti edifica cu privire la aceasta problema ! [b]Mai este obligatoriu ca facturile sa fie semnate si stampilate? [/b]E ... (vezi toată discuția)