Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... redistribuire functionar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

redistribuire functionar

Poate un f.p. trecut in rezerva avand functia publică de - consilier/principal/treapta 3/ gradatia 5 sa fie redistribuit pe un post temporar vacant de referent/superior/2 ?
Ma interesează mai mult datorita faptului că, consilierul are grad principal iar postul de referent este superior?
Nu, nu se poate. :)
legea nr. 188/1999
"ART. 104
(1) Redistribuirea funcţionarilor publici se face de către Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, astfel:
a) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice din aceeaşi localitate sau dintr-o localitate aflată la o distanţă de până la 50 km de localitatea de domiciliu;
b) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice din alt judeţ sau aflate la o distanţă mai mare de 50 km de localitatea de domiciliu, la cererea funcţionarului public.
(2) Redistribuirea funcţionarilor publici se face într-o funcţie publică de aceeaşi categorie, clasă şi acelaşi grad profesional cu funcţia publică deţinută de funcţionarul public.
(3) Redistribuirea se poate face şi într-o funcţie publică inferioară vacantă, cu acordul scris al funcţionarului public.
(4) Redistribuirea într-o funcţie publică de conducere se face cu respectarea alin. (2) sau, după caz, a alin. (3) numai dacă funcţionarul public a îndeplinit atribuţii similare cu atribuţiile funcţiei publice de pe care se efectuează redistribuirea." :)