Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen de incepere a cercetarii disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen de incepere a cercetarii disciplinare

buna ziua,

intrebarea mea este urmatoarea: angajatul este banuit ca a comis o abatere iar decizia de sanctionare , convocarea si inceperea cercetarii disciplinare le primeste la 3 luni de la data presupusei abateri - in acest timp angajatul a fost pontat corespunzator. e ok inceperea cercetarii disciplinare dupa atata vreme?
multumesc
Probabil ca acum s-a constatat existenta unei abateri disciplinare.
Art. 268. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sancţiunii disciplinare printr -o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoştinţă de spre săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
Decizia de sanctionare o puteti contesta in 30 de zile de la comunicare.