Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare functie si micsorare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare functie si micsorare salariu

Buna ziua! Am urmatoarea problema: una din angajatele noastre a fost prinsa furand.

Masura pe care vrea sa o ia conducerea este de a-i modifica functia si micsora salariul. Intrebarea este : le pot modifica doar printr-o decizie si act aditional cu semnatura ei sau trebuie facuta cercetare disciplinara ptr retrogradare?

Multumesc
Binenteles ca trebuie efectuata cercetarea disciplinara.
pppffuuu...ce frica imi era de raspunsul asta...dar decat sa nu fie bine e mai sigur sa procedam asa...multumesc
Orice contract individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor (durata contractului, conditii de munca, salariu, felul muncii...etc.)
Dar din putinele informatii pe care le oferiti, pare mai de graba o intelegere, un compromis facut de angajator pt. ca furtul este infractiune si consecintele pt. angajat, in cazul luarii masurilor legale, pot fi mult mai grave.
Semnarea unui act aditional este fireste, solutia cea mai buna pt. angajata.
Sorin Farcas, Consilier juridic
Daca actul aditional nu este o consecinta a unei cercetari disciplinare, se poate incheia pur si simplu cu acordul partilor.
ContSters167247, utilizator
Conducerea nu vrea sa o concedieze , vrea doar sa ii micsoreze salariul si sa ii schimbe functia...atat

Am crezut ca daca este un referat facut cu cele intamplate si pe decizia de schimbare de functie respectiv micsorare salariu este semnatura ei este ok

Vom face cercetarea disciplinara ptr ca se pare ca asa este corect.

Cate zile pot trece de la savarsirea faptei pana la convocarea disciplinara?