Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Prima de nastere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Prima de nastere

Care este termenul limita in care se poate depune la firma cererea pentru prima de nastere?Multumesc.
Fiind un drept acordat prin CCM il puteti cere in termen de 6 luni de la nasterea copilului (art.283(1), lit.e) din Codul muncii).
Multumesc.
Termenul de 6 luni este pentru exercitarea actiunii in instanta in cazul in care angajatorul va refuza plata acestui drept.