avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Prima de nastere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Prima de nastere

Care este termenul limita in care se poate depune la firma cererea pentru prima de nastere?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:12, 23 Octombrie 2010
Fiind un drept acordat prin CCM il puteti cere in termen de 6 luni de la nasterea copilului (art.283(1), lit.e) din Codul muncii).
Multumesc.
Termenul de 6 luni este pentru exercitarea actiunii in instanta in cazul in care angajatorul va refuza plata acestui drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de acordare premiu de nastere VBF VBF Buna ziua, Sotia mea, dupa ce a nascut, a depus la angajator cererea pentru acordarea premiului de nastere conform articolului 51 din CCM (2007-2010) si a ... (vezi toată discuția)
Premiu de nastere Ada Cristina Ada Cristina Am nascut in septembrie 2009, intrebarea mea este daca beneficiez de acest premiu conf. art. 51 din CCM inaintea implinirii 1 an a copilului, sau am intarziat ... (vezi toată discuția)
Termen solicitare ajutor pentru nasterea unui copil adrianf adrianf Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o informatie foarte importanta pentru mine.Sotia mea a nascut in luna martie 2010.Inainte de nastere a lucrat ca si ... (vezi toată discuția)