Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare vechime in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare vechime in cartea de munca

buna, am si eu o problema: in data de 15.07.2005 mi s-a facut carte de munca dar aceasta a fost incheiata cu data de 31.12.2006, dar am lucrat pana in august 2007, ce se poate face in acest caz pentru recuperarea acestor luni, specific ca firma este in faliment, vechimea nu ar fi o problema dar cei de la sanatate s-au trezit sa ma puna pe mine sa platesc aceasta perioada, ce nu figureaza in cartea de munca.
Astept raspuns. Va multumesc
Trebuie sa mergeti la ITM si sa vedeti de ce data incetarii c.i.m. este 31.12.2006 si nu august 2007 ....

Posibil ca decizia de incetare sa fie cu aceasta data (31.12.2006).
probabil ca da ,decizia sa fi fost facuta cu data de 31.12.2006, in cazul asta ce este de facut?
Sunt doua variante :
1. daca data incetarii c.i.m a fost trecuta gresit, atunci se poate face rectificarea in carnetul de munca.

2. data data incetarii a fost trecuta corect, iar dvs ati lucrat pana in august 2007 , atunci puteti sesiza ITM-ul si / sau sa promovati in instanta o actiune in instnta pentru a se recunoaste ca vechime in munca si perioada ian - aug 2007.
in instanta nu stiu daca mai pot actiona, am inteles de la fosta avocata a acestei firme ca ar fi in insolventa si ca nu mai am cu cine ma judeca
In instanta va veni lichidatorul societatii , care poate pune la dispozitia instantei statele de plata pentru perioada respectiva ....