avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare vechime in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare vechime in cartea de munca

buna, am si eu o problema: in data de 15.07.2005 mi s-a facut carte de munca dar aceasta a fost incheiata cu data de 31.12.2006, dar am lucrat pana in august 2007, ce se poate face in acest caz pentru recuperarea acestor luni, specific ca firma este in faliment, vechimea nu ar fi o problema dar cei de la sanatate s-au trezit sa ma puna pe mine sa platesc aceasta perioada, ce nu figureaza in cartea de munca.
Astept raspuns. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:28, 22 Octombrie 2010
Trebuie sa mergeti la ITM si sa vedeti de ce data incetarii c.i.m. este 31.12.2006 si nu august 2007 ....

Posibil ca decizia de incetare sa fie cu aceasta data (31.12.2006).
probabil ca da ,decizia sa fi fost facuta cu data de 31.12.2006, in cazul asta ce este de facut?
Sunt doua variante :
1. daca data incetarii c.i.m a fost trecuta gresit, atunci se poate face rectificarea in carnetul de munca.

2. data data incetarii a fost trecuta corect, iar dvs ati lucrat pana in august 2007 , atunci puteti sesiza ITM-ul si / sau sa promovati in instanta o actiune in instnta pentru a se recunoaste ca vechime in munca si perioada ian - aug 2007.
in instanta nu stiu daca mai pot actiona, am inteles de la fosta avocata a acestei firme ca ar fi in insolventa si ca nu mai am cu cine ma judeca
In instanta va veni lichidatorul societatii , care poate pune la dispozitia instantei statele de plata pentru perioada respectiva ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar pensionare anticipata kizy kizy Am depus dosarul de pensionare anticipata(in7 iulie 2014), dupa ce mi s-a calculat vechimea de catre casa de pensii, iar dupa doua luni am primit raspuns, ca ... (vezi toată discuția)
Vechimea in cartea de munca ContSters233635 ContSters233635 AM lucrat la o firma 2005-2007 nu mia dat contractul am copii dupa protectia muncii si in cartea de munca nu este trecut. APOI in 2007 am semnat contracul cu ... (vezi toată discuția)
Plata concediu medical ioneasca77 ioneasca77 De la 1 aug.2009 am intrerupt concediul pt. crestere copil si am revenit la serviciu pe postul pe care-l ocupasem anterior. Persoana X care mi-a tinut locul ... (vezi toată discuția)