Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechimea in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechimea in cartea de munca

AM lucrat la o firma 2005-2007 nu mia dat contractul am copii dupa protectia muncii si in cartea de munca nu este trecut.
APOI in 2007 am semnat contracul cu acelasi patron care lucrasem la firma lui care a intrat in faliment si cei 2 ani nu am trecuti in cartea de munca.
CE este de facut in final de judecata nu pot sa i mai dau sa prescris ca sa ii reclam la ITM sa il controleze pe fostul meu angajator care e administrator pe firma noua si firma care a bagat-o in faliment.
CE pot face.
Solicitati ITM-ului sa va elibereze o adeverinta de vechime penru perioada respectiva, ca urmare a faptului ca fostul angajator nu mai exista ... in solicitare precizati cat mai corect denumirea fostului angajator , sediul si CUI , perioada lucrata ....
SA dau copii dupa ce am dar eu contractul nu il mai am,in CARTEA DE MUNCA NU ESTE TRECUT CEI 2 ANI DE ZILE 2005-2007 DECIT SA FACA CONTROALE ITM SA AFLE ADEVARUL CUM FIRMA CARE NU ESTE A INTRAT IN FALIMENT SI ACEL PATRON E PE FIRMA NOUA CARE AM SEMNAT CONTRACTUL.
DOAR ITM sa sactioneze in final pe fostul angajator si sa dea explicatii despre aceasta situatie.