Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divort intre o romanca si un american
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divort intre o romanca si un american

Buna seara

Fina mea este casatorita in Italia cu un soldat american detasat pe o baza militara din Italia. Au un copil de 1 an si 4 luni nascut pe baza militara cetatenia dobandita prin nastere fiind americana, dar copilul a fost inregistrat si aici ( si casatoria de asemenea ). In cazul unui divort tatal poate obtine custodia ( sau ii va fi mai usor sa o obtina ) doar pentru ca copilul este american? Momentan ei locuiesc in Italia , daca ea se muta in Romania poate intenta divort in tara?
Lavinia2002, utilizator
Daca au domiciliul in Romania pot divorta in tara potrivit Legii 105/1992
Lavinia2002 a scris:

In cazul unui divort tatal poate obtine cetatenia ( sau ii va fi mai usor sa o obtina ) doar pentru ca copilul este american?

Ma uit la titlu (un american). Ma uit la fraza de mai sus si ...:-/ ...ce cetatenie ziceti ca are tatal si ce vrea sa obtina?
Cred ca mama vrea cetatenie americana dupa divort, pentru ca si copilul o are.
buna ziua.
se poate obtine divortul si in romania, pe cale de exceptie, daca fiica dvs. mai are cetatenie romana .
sau daca locuieste in romania cel putin un an, anterior introducerii actiunii de divort in instanta.
Buna seara

Multumesc pentru raspunsuri. "Procmarci " mama nu doreste cetatenie americana. Intrebarea era daca tatal poate obtine custodia copilului mult mai usor din prisma faptului ca amandoi au cetatenie americana , iar mama nu. Nu de alta dar au fost soldati americani care au omorat oameni in accidente rutiere in Romania si nu au patit nimic deci............