Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Carte de munca pt. asociat unic intr-un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Carte de munca pt. asociat unic intr-un SRL

Buna ziua

Doresc sa stiu daca asociatul unic intr-un SRL poate avea carte de munca pe societatea respectiva. Am auzit tot felul de variante (ca initial nu, dar ca in urma modificarilor legii s-ar putea etc.) si evident nu stiu care e adevarata.:(

Daca stie cineva va rog sa-mi spuneti eventual (si) unde gasesc informatia respectiva in lege ca sa ma lamuresc.

Multumesc.
Asociatul unic poate avea CIM, asa spune expres art. 196^1 din Legea societatilor comerciale.
art.196 indice 1 din legea nr.31/1990 modificat prin ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr.82 din 28 iunie 2007 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale şi a altor acte normative incidente , publicata in M.Of. nr. 446/29 iun. 2007
Multumesc pentru raspuns.

Totusi in Legea 31 (legea societatilor comerciale) articolul 196(1) se refera la depunerea bilantului si nu la contractul / cartea de munca pentru aosociatul unic :-/

Art. 196. (1) Bilantul contabil al societatii si contul de profit si pierderi vor fi intocmite dupa normele prevazute pentru societatea pe actiuni. Dupa aprobarea de catre adunarea generala a asociatilor, ele vor fi depuse de administratori, in termen de 15 zile, la administratia financiara. Un exemplar al bilantului contabil si al contului de profit si pierderi, vizat de administratia financiara, va fi depus la oficiul registrului comertului. Acesta va face anuntul prevazut la art. 180, ultimul alineat.

Este vorba cumva de alta lege, si nu de legea 31?

Multumesc
Multumesc elis, cred ca am postat in acelasi timp (cind m-am apucat eu sa scriu, acest raspuns nu era inca pe forum:P)