Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract comodat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract comodat

Am semnat ca proprietar un contract de comodat cu o firma. Prelungire automata dupa cele 3 luni agreate sau o luna de preaviz daca vrem sa elibereze.
Acum, cand vrem sa plece firma din apartament, trebuie sa fac ceva special, sau este de ajuns ca le-am spus?
Eu si-au facut abonament la internet pe numele firmei, de exemplu.
Mi-e teama ca nu imi elibereaza apartamentul la timp sau ca il "distrug".
Ar putea fi o varianta sa dau anunt la un ziar ca contractulde comodat nu mai are acceptul proprietarului? sau ce pot sa fac?
buna ziua, dumneavoastra trebuie sa le notifcati in scris prin posta cu confirmare de primire intentia de a nu mai prelungi contractul sau rezilierea sa, specificand in adresa, data la care comodatarul trebuie sa ve predea cheile apartamentului. daca acesta nu preda apartamentul aveti posibilitatea de a-l actiona in instanta printr-o actiune in evacuare
Acum sunt in situatia de a semna un contract de comodat ( eu beneficiar) pentru a putea obtine un loc de parcare. Poate fi acesta realizat intre 2 persoane fizice? fara notariat? imi puteti da un link catre un model?
Daca proprietarul vrea sa vanda apoi masina, cum se procedeaza pentru a rezilia contractul?
Multumesc.