avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA livrare intracomunitara de servicii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

livrare intracomunitara de servicii

O soc.din Romania presteaza servicii unui client in Germania cu cod valabil de tva-servicii de macelarie.
Intrebare: in decontul de tva pe ce rand trec valoarea livrarilor?
Factura am intocmit-o cu taxare inversa la tva,am declarat in D390.

Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 23:12, 24 Octombrie 2010
7/19 (nu am servicii):help:
Ultima modificare: Duminică, 24 Octombrie 2010
ContSters167247, utilizator
Randul 3 si , dupa mine va incadrati la art.143 al. 2 lit.c
pai eu ma gandesc pe 3.1
3 si cu 3.1 taxa este datorata in Germania si nu beneficiaza de scutire... de ex. eu am servicii curatenie si le trec si la 3 si la 3.1., pt ca in decont daca va uitati cu atentie la 3 zice din care: si vine 3.1.
@ io_ha_na_c
7 / 7.1
19

este vorba de livrari de servicii nu de achizitii, atentie!!!

Alte discuții în legătură

Livrare intracomunitara de mijloace de transport noi DIACHIRIAC DIACHIRIAC Buna ziua! Am urmatoarea problema : firma la care lucrez aduce masini noi din India si Turcia. Aceste masini nu vin direct in tara , ci ajung in Slovenia ... (vezi toată discuția)
Raportare prestari servicii intracomunitare camicami camicami Stiti,cumva,daca rd.3 si 3.1 din noul decont TVA (300/2010) are corelatie cu noua decl.390 /2010 in care v-a trebui sa raportam,din 2010,veniturile din ... (vezi toată discuția)
Tva la import de servicii extracomunitare boda_meli boda_meli Buna, Intrebarea mea este, cum se inregistreaza TVA-ul aferent serviciului achizitionat de la o firma din afara UE! Am preluat contabilitatea unei firme de ... (vezi toată discuția)