Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA raportare prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

raportare prestari servicii intracomunitare

Stiti,cumva,daca rd.3 si 3.1 din noul decont TVA (300/2010) are corelatie cu noua decl.390 /2010 in care v-a
trebui sa raportam,din 2010,veniturile din prestarile de servicii efectuate pentru clienti intracomunitari cu cod valid TVA .Am citit Ord.77/2010 privind decontul TVA (300) si din cate inteleg,daca intocmim factura pentru prestare de servicii catre un partener din comunitate cu cod valid de TVA ,trebuie sa facturam "neimpozabil in romania" si sa trecem valoare facturii in decont la randul 3 si 3.1.Pana la 31.12.2009 randul 3 nu avea corelatie cu decl.390 /2009.cami
Membru junior

Mesaje: 69
Membru din: Mie Mar 18, 2009 1:09 pm
Mesaj privat
s-a modificat si declaratia 390 si se coreleaza cele doua declaratii

Adica e asa cum am spus? rd.3 si 3.1 din decont va avea corelatie cu decl.390?
E bine daca trec prest.de servicii efectuare la rd.3 si 3.1?
asa cred; abia au aparut noile formulare si marturisesc ca nu le-am studiat temeinic; am aruncat o privire
Bine.Iti multumesc.Mai comentam subiectul dupa ce ne edificam.
Buna ziua,
Daca emit facturi de servicii cazare si restaurant, acestea sunt supuse tva in tara prestatorului, nu? le declar in 390?
La achizitiile de servicii de consultanta si publicitate fac taxare inversa? declar in 300 si 390?
Multumesc